Weapons tutorial PDF Drukuj Email
Wpisany przez air   
niedziela, 01 listopada 2009 15:23

 

W dzisiejszym dniu krótka rozprawka dla początkujących na tematy narzędzi kwakowej pożogi, czyli to co każdy faceci lubią najbardziej.

 

W odróżnieniu do późniejszych części "Wstrząsu", pierwsza część charakteryzuje się dość znikomą, by nie rzec surową, paletą broni. Jednak są to broni dalece przemyślane i idealnie pasujące do klimatu ponadczasowego dzieła ID Software.

 

Oto one:

Impulse 1 - The Axe


Broń biała którą masz zawsze i która nigdy Cie nie opuści. Jednak z powodów oczywistych praktycznie bezużyteczna. Jedyna osobą która zdaje się czasem jej używać na polskiej scenie jest Chmielu ;)

Damage: 20 hp w trybie dmm3, 75 w trybie dmm4, częstotliwość uderzenia: 500 ms, zasięg: 64 units, amunicja oczywiście nielimitowana.

 

Impulse 2: The ShotGun zwany również SG lub Boomstickiem

Również broń podstawowa. Nadaje się do snajpowania gdyż rozrzut jest stosunkowo mały.Z asięg 2049 units, strzela co 500 ms poprzez 6 śrucin które są losowo umieszczane w celu. Każda z nich zabiera 6 hp, także maksymalnie SG zabiera 24 hp. Amunicja: shells.

SG jest jedną z tak zwanych hitscan weapons, co oznacza że trafienie jest zaliczane w dokładnie tej samej klatce animacji co moment strzału. Należy opanować dobrze sztukę posługiwania się tą bronią: grając TP przekonasz się dlaczego :)

 

Impulse 3: The SuperShotGun lub SSG


Starszy brat słynnej dwururki z Dooma 2, niemniej jednak nie tak potężny. Strzela co 700 ms 14-ma śrucinami co daje w sumie 56 hp przy idealnym trafieniu. Amunicja: shells, znakomicie sprawdza się z Quadem, dobra w zwarciach.

SSG jest kolejną z hitscan weapons.

 

Impulse 4: The NailGun lub NG


Pierwsza z tzw. projectile weapons (broń balistyczna, pociskowa, wyrzutowa) jednak zdecydowanie najgorsza. Używa gwoździ z których każdy zadaje 9 hp co 100 ms i znika po 6 s jeżeli w nic nie trafi. Zasięg to 1000 units. Broń praktycznie bezużyteczna, no chyba że do zatrzymywania skaczących/goniących nas przeciwników. Warto dodać, że gwoździe z NG nie lecą idealnie w środek naszego celownika ale minimalnie na przemian z lewej i prawej strony kropki na środku naszego ekranu. Amunicja: nails.

 

Impulse 5: The SuperNailGun, SNG lub dawniej Perforator


Starszy brat poprzednika, posiada juz konkretne zalety. Zasięg i czas strzału jak powyżej ale za to jedno trafienie to 18 hp (za cenę dwóch gwoździ oczywiście) i tym razem pociski leca idealnie tam gdzie spocznie nasz celownik. Znakomita w zwarciu, świetna z Quadem. technika strzału na dalsze odległości przy ruchliwym przeciwniku powinna opierać się na tzw. "rozpylaniu". Amunicja: nails.

 

Impulse 6: The Grenade Launcher lub GL


Granatnik to broń wybitnie defensywna, pozwalająca nie raz na skuteczną ucieczkę przed wrogiem przy uzyciu "spamowania". Praktycznie bezużyteczna z Quadem choć taki frag daje dużo satysfakcji ;). GL strzela co 600ms, szybośc lecącego granatu to 600ms przed siebie i 200ms do góry. Na granaty działa grawitacja więc odbijają sie od wszystkiego a wybuchają natychmiastowo przy kontakcie z żywym organizmem. Tip: strzel przed siebie w ścianę - granat się odbije i przeleci przez Ciebie jak przez otwarte okno ale zabije trafi każdego kto stoi za Tobą... Amunicja: rockets.

Granaty zadają 120hp w promieniu do 160 units* wokół trafionego bezpośrednio obiektu (różni się tym od RL) a wybuchaja po 2.5 sekundy. Warto dodać że splash damage czyli siła rażenia wybuchu w kwakowym świecie liczy się wg wzoru Damage + 40.

 

Impulse 7: The Rocket Launcher lub RL.

Najbardziej uzyteczna i zwykle najbardziej poszukiwana broń w Quake. Znakomita do obrony i do ataku, dzięki wielkiemu splash damage potrafi razić wrogów za rogiem. Tak jak i granatnik, jest to broń obusieczna więc należy nauczyć sie jej obsługi. Podstawowa narzędzie do RJumpów (na granatniku jest to o wiele trudniejsze).

Jeszcze do niedawna centralne uderzenie rakietą z Quadem mogło rozwalalić absolutnie każdego. Teraz jest troszkę inaczej gdyż od nowej odsłony KTXPro damage rakiety został ustalony na stałym poziomie 110 hp a nie jak to było wcześniej losowo 100-120 hp. Wszystkie rakiety rozsiewają splash damage w promieniu 160 units, jednak w przeciwności do GL, ofiara trafiona bezpośrednim trafieniem jest odporna na ten splash damage! Widać Carmack uznał że po czymś takim nikt i tak nie przeżyje. Rakiety poruszają się z prędkością dokładnie taką samą jak gwoździe, znikają po 5 sekundach, a sama Rakietnica strzela co każde 800 ms. Amunicja: rockets

 

Impulse 8: The Lightning Gun lub The ThunderBolt albo LG


Teoretycznie najsilniejsza broń w Quake ale przez wiele lat mało kto potrafił jej prawidłowo używać. Jednak teraz w dobie znakomitych myszek z 2000-3000 dpi i odświeżaniem 1000 hz oraz multum FPS i niezłymi już połączeniami internetowymi, siła LG jest rażąca. Gdy potrafisz dobrze spawać to nawet gość z RL-em Ci nie straszny. Dodatkowo, dzieki cl_fakeshaft 1 Twój celownik zawsze będzie tam gdzie powinien być, co wcześniej wcale nie było takie oczywiste.

Zasięg 600 units, strzela co każde 100ms, pojedyńcza bateryjka zabiera 30hp. LG jest ostatnią z hitscan weapons i z pewnością najepszą. Podczas discharge'u, siła rażenia jest obliczana wg wzoru 35 x liczba bateryjek + 40. Promień zniszczenia rozchodzi sie równomiernie od gracza w każdym kierunku. Zabicie w ten sposób wrogiego Quada daje mnóstwo satysfacji, zabicie TeamQuada skutkuje czym innym :)

 

* - units: jednostki miary kwakowego świata, niestety nie wiem jak dokłądnie je okreslić :)

 

A tak mogą wyglądać Wasze bronie, wystarczy tylko poszukać:

 

Poprawiony: poniedziałek, 02 listopada 2009 01:31
 
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Login

Partnerzy