Inwigilator Polskiej Sceny QuakeWorlda PDF Drukuj Email
Wpisany przez Fluartity   
poniedziałek, 07 grudnia 2009 10:35

 

Ile każdy z was zmarnował chwil na czekanie czy nawet szukanie oponentów ? Wydawało by się że ciągły atak na [ServerMe] wklepując .qw 4on4 @ quake.aster.pl:27500 @ 4/8 !!HURRY!! zaczyna nas drażnić a oczekiwanie na odpowiedz trwa bardzo długo. Zebranie całego swojego teamu w garść wydaje się całkiem proste ale co gdy ktoś usilnie stara się uciec od obowiązku i chowa się gdzieś na krańcu odległej galaktyki grając na jakimś zapomnianym przez nas serwerze? Jak można by usprawnić działanie systemu który mógł by znaleźć konkretnego gracza a zarazem sprawdzić czy Polskie serwery są wolne i czy np.: na jakimś nie ma oponentów by zebrać ich w mix i szybko zorganizować pracyk, nie wchodząc do Q.

 

Od bardzo długie czasu było już to możliwe ale dopiero teraz ostatecznie można pochwalić się dokonaniem pewnego znakomitego gracza, a zarazem wspaniałego człowieka. Miałem okazje poznać Fausta na żywo, dwa lata temu i do tej pory wiem że jest jednym z ludzi którzy zasługują na miano "inwigilatora polskiej sceny quakeworlda", a mianowicie kogoś kto usprawnił całe to działanie matematyczne.

 

 

 

 

 

Fluartity : Witam cie serdecznie i dziękuje za poświecenie kliki chwil dla qw.pl

Faustov : Tez witam! Chociaż przesadziłeś ze "znakomitym graczem" na wstępie. Nie będziemy się tu lizać po fiu****(C) Pulp Fiction :D

Fluartity : xDD

 

Fluartity : Przedstaw się nam ładnie :)

Faustov : Nazywam się Patryk, mam 25 lat, urodziłem się, mieszkam i pracuje w Warszawie jako skromny informatyk, pyl u stop możnych tego świata... Lubie herbatę, skrzypce i strzelanie.

 

Fluartity : Długo już jesteś na scenę qw ?

Faustov : Ludka pierwszy raz usunąłem w 2003 roku (tiall mnie wciągnął filmikami FDE). Od tego czasu grywałem jakieś 2 lata, po czym dużo więcej było przerw niż grania, epizody Jihad Warriors, klan EID, ostre ciśniecie endifów i niekończące się phc party a także 2 qhlany. Wynika z tego, że lubię usuwać ludka na obcym terenie, fajnie jest. Chciałbym z tego miejsca szczególnie polecić phc party i zaapelować o liczne przybycie w tym roku. Słyszałem, że gościom zostanie podany strudel.

 

Fluartity : Aktualnie grasz w jakimś klanie ?

Faustov : Obecnie przymierzam się do powrotu do QW w sumie. Aktualnie wciąż istnieje klan, który założyłem rok temu, czyli Segfaulters - chyba pozwolą mi do niego wrócić, jak sobie przypomnę, gdzie na dm2 jest pent :<

 

Fluartity : Jakieś sukcesy ?

Faustov : Jeśli chodzi o sukcesy, to najdalej udało mi się zajść w turnieju endifa kiedyś tam, no a poza tym drużynowe mistrzostwa średnich dywizji w eql i nqr. Ale to wszystko raczej daleko od gwiazd div0.

 

Fluartity : Jesteś programista, to twoje hobby czy raczej powołanie ?

Faustov : Nie jestem programista. Jestem sieciowcem z wykształcenia. Ale programuje, żeby nie wyszło, ze jestem sieciowcem, bo nie umiem programować.  Głównie dla zabawy, czasem w pracy coś napisze, żeby było mądrze. Z takiego samego założenia powstał pomysł na Krulowa Fal.

 

Fluartity : Co tknęło cie aby napisać krulowa?

Faustov : Zawsze chciałem porządnie zrobić wyszukiwarkę ludków w qw, poza tym nie miałem pomysłów na prace inżynierską. Jury łyknęło ten pomysł i ocenili Pierwsza Z Wszystkich Dam na 5. Swoja droga chyba nic się wolniej nie rozwijało, niż KF... no i możne midnight commander. Krulowa Fal to miała być odpowiedz na kilka nieudanych projektów, jakie wówczas funkcjonowały. Miało być szybciej, sprawniej, no i ciekawiej. W sumie, to się udało.

 

Fluartity : Jakie były główne założenia?

Faustov : KF w swojej obecnej postaci to prosty programik sieciowy. Czeka na zapytania, sprawdza, wysyła odpowiedz do nadawcy. Dzięki temu można ja podpiąć do bota IRCowego, jak u mnie (poprzez tcl), albo do strony w php, albo co sobie kto wymyśli. Chodziło glownie o tą otwartość po drugie, istotne było, żeby postawić i zapomnieć. Wszelkie poprzednie projekty musiały mieć bazę serwerów, o którą ktoś musiał dbać. KF pobiera serwery z quakeservers.net dzięki uprzejmości mli, wiec jak na stronie mli ma porządek, to i Krulowa się cieszy. Po trzecie, poprzednie podejścia do takich projektów cechowali się strasznym bałaganem. Przykładowo eggdrop w C, parser w tcl, qstat w binarce i w końcu pucku w javie.

 

Fluartity : W jakim języku jest ona napisana?

Faustov : KF to w całosci programik w C jakiś czas był nawet wielowątkowy, ale musiałem go przepisać na nowo, bo za dożo kombinowania się robiło, gdy chciałem coś dodać.

 

Fluartity : możesz opisać kilka najbardziej przydatnych komend ?

Faustov : Jakieś przykłady:

  • !qw fp ludek = szukanie gracza o nicku *ludek* na serwerach europy.
  • !qw fp ludek pl = to samo co wyżej, ale tylko na serwerach polskich.
  • !qw quake.aster.pl = co się dzieje na asterze.

 

Fluartity : W przyszłości myślisz nad czymś jeszcze ?

Faustov : Jeśli chodzi o przyszłość projektu - niestety, jedyne, na co można liczyć, to że tak jak dziś, będzie mi się chciało uwalić dupsko i poprawić błędy, dopisać coś nowego. A ze na nadmiar wolnego czasu nie narzekam, to i szansa mała, ale gdyby coś, to pewnie dojdzie wyszukiwanie serwerów, coś w stylu !qw fs aster zwróci wszystkie astery.

 

Fluartity : Co sądzisz o dzisiejszym qw.pl co jest dla ciebie mile w qw.pl a co cie drażni ?

Faustov : Jeśli chodzi o dzisiejsza polska scenę qw - myślę, że milo jest, że jest strona, newsy, dużo się dzieje i że Fluar się stara. A ser na scenie... no nie wiem, dawno nie bylem to teraz nic mnie właściwie nie razi.

 

Fluartity : Zajmujesz się innymi mądrymi rzeczami ?

Faustov : Tak, wspieram wraz z firma, w której pracuje Gentoo Linux. Wspominam, bo bardzo mnie to cieszy - pierwszy raz polska firma wspiera finansowo dystrybucje linuksa! Na koniec chciałbym jeszcze dodać, ze hosting KF możliwy jest dzięki właśnie firmie OSTC Poland. Pozdrawiam!

 

Fluartity : Dziękuję ci za poświęcony czas do zobaczenie na PHC 2010.

Faustov : Wiadomix!

 

 

Poprawiony: środa, 09 grudnia 2009 12:44
 
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Login

Partnerzy